Inteligentny dom z fotowoltaiką ? czy to się opłaca?

05-02-2021

Jak inteligentny dom z systemem Grenton pomaga oszczędzać

Warto stworzyć sobie bezpieczny dom przyszłości, gotowy na wyzwania, związane z oszczędnościami i zdalną obsługą. Każdy dom wyposażony w system Smart Home Grenton automatycznie:

  • włączy grzałkę CWU, gdy falownik zaraportuje nadprodukcję energii elektrycznej
  • może włączyć wszystkie urządzenia elektryczne grzewcze lub tylko wybrane, aby dostosować się do ilości aktualnie produkowanej energii

Wszystko to dzieje się samoczynnie, bez ingerencji domowników, którzy tylko zauważają niskie lub niemal zerowe rachunki za energię. System Smart Home Grenton oszczędza czas i pozwala uniknąć ryzyka, związanego z nieplanowanym wykorzystaniem prądu z sieci energetycznej.

Skąd się biorą problemy z rozliczeniem energii ? przykłady

Montowane na dachach domów instalacje są - tak zwanymi mikroinstalacjami - do 10kWp. Większość z nich jest większa niż 3kWp, więc z falownika otrzymujemy prąd zmienny trójfazowy, tak jak z sieci energetycznej. To właśnie źródło częstych dyskusji z zakładem energetycznym.

Licznik dwukierunkowy, otrzymany przez prosumenta (korzystającego z instalacji fotowoltaicznej) może nieprawidłowo zliczać i bilansować różnice międzyfazowe. Wyjaśnijmy na przykładach:

  • kiedy nasza instalacja w pierwszej fazie wytwarza 2kW mocy, a suszarka w łazience jest podpięta do fazy drugiej, to licznik może (ale nie musi) policzyć lub zbilansować moc przesłaną do sieci i odebraną z sieci
  • kiedy produkujemy 2kW mocy i tyle samo zużywamy w danej chwili, to w efekcie nie wysyłamy nic do sieci energetycznej, ale może być tak, że w pierwszej fazie do sieci zostało oddane 2kW, a energia jest pobierana z drugiej fazy ? wtedy, zgodnie z umową, trzeba zapłacić za 20% pobranej energii.Jak bilansować różnice międzyfazowe i? mieć święty spokój

System Smart Home Grenton, dzięki przekaźnikom i układom pomiarowym, pozwala na:

- zbieranie danych, które pomogą w wyjaśnieniu ewentualnych sporów z zakładem energetycznym

- płynne przełączanie obwodów między fazami, by ograniczać ilość energii wysłanej do sieci

Jeśli chcesz systematycznie oszczędzać czas i pieniądze, a przy tym mieć pewność, że wszystko będzie się działo bez Twojego udziału, to już czas poznać system Smart Home Grenton.