Jak wybrać najlepszy system alarmowy?

11-03-2019

Systemy alarmowe to instalacje pozwalające zwiększyć bezpieczeństwo ochranianych obiektów. Nadają się do zamontowania zarówno w domu, jak i w firmie. Odpowiednio dobrane, minimalizują ryzyko włamania i kradzieży, grożące utratą mienia.

Jak wybrać system alarmowy?

Decydując się na montaż instalacji alarmowej, warto wybrać elementy pochodzące od znanego producenta. Będzie to gwarantować ich wysoką jakość, skuteczność działania oraz wieloletnią, bezawaryjną pracę. Dobierając elementy systemu alarmowego, warto skorzystać z rad i doświadczenia profesjonalnych instalatorów. Doradzą oni, jakie produkty wybrać, oraz umiejętnie je zamontują.

Jakie elementy wchodzą w skład kompletnego systemu alarmowego?

Najważniejszą częścią systemu alarmowego jest centrala. Odpowiada ona za harmonijną współpracę wszystkich elementów, podpiętych do systemu. Kolejną częścią systemu alarmowego jest manipulator, zwany też szyfratorem. Za jego pomocą Użytkownik steruje systemem, włączając bądź dezaktywując alarm. Bardzo ważnym elementem jest sygnalizator. Odpowiada on głośnym dźwiękiem oraz sygnałami świetlnymi za informowanie o załączonym alarmie.     

Cały system alarmowy nie działałby bez odpowiednio dobranych czujek. Mamy do wyboru czujki ruchu mikrofalowe bądź pasywnej podczerwieni PIR, które szybko wyłapią każdy niepożądany ruch w zabezpieczanym obszarze. Godne polecenia są czujki dualne, łączące obie powyższe technologie detekcji, zapewniając najskuteczniejsze działanie. Jeżeli zależy nam na zabezpieczeniu okien i drzwi, powinniśmy zdecydować się na kontraktony, reagujące na otwarcie i przerwanie magnetycznego połączenia pomiędzy elementami. Na rynku znajdziemy też czujki zbicia szyby, które wykryją hałas i wibracje spowodowane przez rozbijane szkło. Jeżeli szukamy kompleksowej ochrony, możemy zdecydować się na bariery podczerwieni lub mikrofalowe, które wyłapią i powiadomią o przekroczeniu płaszczyzny pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem. Warto wziąć pod uwagę także czujki ciepła i dymu, które szybko wychwycą rozwijający się pożar i pozwolą w porę zareagować, oraz czujki gazu, wykrywające zwiększoną ilość niebezpiecznych substancji lotnych w powietrzu.

Dobrze dobrany i sprawnie działający system alarmowy zapewni nam wysoki poziom bezpieczeństwa oraz uchroni od niepożądanych zdarzeń, takich jak włamanie, pożar czy zatrucie gazem.