Rodzaje i zadania domofonów cyfrowych w domu jednorodzinnym

01-03-2019

Domofon lub też wideodomofon to niezwykle przydatne urządzenia w każdym domu. Zapewnia bardzo wysoki stopień komfortu podczas otwierania furtki. Dodatkowo zwiększa również bezpieczeństwo domowników, dlatego na zastosowanie tych urządzeń decyduje się coraz większa grupa osób. Dzięki wideodomofonom mamy możliwość usłyszenia i zobaczenia tego, co dzieje się na zewnątrz. Oznacza to, że na teren naszej posesji nie dostanie się żadna niepowołana osoba. 

Zadanie domofonów cyfrowych

Ich głównym zadaniem jest minimalizacja ryzyka wtargnięcia niepowołanych osób na teren naszej posesji. To skuteczna ochrona przed złodziejami lub też domokrążcami, którzy burzą spokój. Każda osoba, która zdecyduje się na zastosowanie domofonu cyfrowego w swoim domu jednorodzinnym, uzyska komfort, o jakim marzyła. Domofony to urządzenia, które sprzężone są z drzwiami domu lub furtką. Umożliwiają one kontakt z osobami, które znajdują się za furtką. To właściciel decyduje, czy furtka zostanie otwarta, czy też nie. Różnice między domofonem a wideodomofonem dotyczą funkcjonalności oraz na stopniu komfortu. Domofony umożliwiają kontakt głosowy, natomiast wideodomofony umożliwiają również obserwowanie tego, co dzieje się na zewnątrz na specjalnym monitorze. 

Dwa systemy domofonowe

Można powiedzieć, że rynek przepełniony jest urządzeniami będącymi dla siebie konkurencją. Wyróżnić można zasadniczo wielu producentów, którzy dostarczają domofony. Różnią się one od siebie nie tylko kwestiami estetycznymi, ale również funkcjonalnością. Podczas zakupu danego urządzenia zwracam szczególną uwagę na to, aby umożliwiały bezproblemowy kontakt pomiędzy stronami. Następnie kierujemy się walorami estetycznymi i tym, aby domofon lub tez wideodomofon dobrze komponował się z architekturą budynku. Wyróżnić można dwa systemy domofonowe:

Smplex

To system komunikacyjny mający charakter naprzemienny. Takie systemy najczęściej wykorzystywane są do produkcji krótkofalówek.

Duplex

Daje możliwość prowadzenia rozmowy w sposób jednoczesny. Takie systemy stosowane są z kolei w telefonach komórkowych. W trakcie rozmowy obie strony mogą się wypowiadać i są przez siebie słyszane jednocześnie.