Do czego służą zasilacze POE?

26-03-2019

Zasilanie urządzeń pracujących w sieciach komputerowych może odbywać się na różne sposoby. Najpopularniejszym i najczęściej spotykanym jest stosowanie zwyczajnego zasilacza stabilizowanego, który zamienia prąd przemienny z gniazdka 230v na prąd stały o napięciu 5v, 9v, 12v bądź jeszcze innych wartościach. Jednak bywa to niewygodne, gdy w sieci mamy naprawdę dużo urządzeń typu routery, switche, czy access pointy i każde z nich wymaga osobnego zasilacza.

Power-over-Ethernet

Tajemniczy skrót POE rozwija się właśnie tak, jak wyżej. Oznacza on tyle, co zasilanie poprzez sieć Ethernet, a właściwie poprzez jej infrastrukturę kablową. Jak to działa? Otóż potrzebny jest specjalny zasilacz poe, który montujemy w jednym miejscu. Ma on za zadanie przekazywanie prądu poprzez skrętkę sieciową (kabel do łączenia ze sobą komputerów). W przypadku sieci o standardzie przesyłu 100 Mbit/s, dwie pary z czterech pozostają wolne. Wobec tego na jednej z nich można przesyłać energię elektryczną, która będzie zasilać różne urządzenia po drodze.

Większy komfort i wygoda

Jeśli mamy do czynienia z rozległą siecią na przykład w budynku biurowym, to standard POE może być naprawdę pożądanym rozwiązaniem. Inaczej do każdego urządzenia z osobna trzeba by stosować odrębny zasilacz i oprócz doprowadzenia do niego kabla sieciowego, doprowadzać także prąd 230v, a następnie stosować zasilacz, który zajmuje nieco miejsca. Tymczasem, jeśli urządzenie wspiera standard poe, to będzie odbierać zasilanie wprost z kabla sieciowego. Wobec tego do routera czy switcha wystarczy doprowadzić jedynie przewód sieciowy, do którego prąd podaje zasilacz poe. Urządzenie musi oczywiście wspierać ten standard, co trzeba ustalić przy jego zakupie.

Podsumowując, standard Power-over-Ethernet ma szansę rozwinąć się naprawdę mocno, ponieważ jest bardzo wygodny i nie wymaga prowadzenia stosu dodatkowych przewodów i kabli do zasilania infrastruktury sieciowej. Jedyną wadą jest fakt, że nie można używać sieci gigabitowej (1 Gbit/s), ponieważ ta wykorzystuje wszystkie osiem żył skrętki sieciowej. Można więc przypuszczać, że niedługo każdy produkowany sprzęt do wykorzystania w sieciach będzie wspierał POE.