Domofony - co należy wiedzieć?

08-04-2019

Domofony to bardzo popularne urządzenia, które mogą znacznie ułatwić życie. Służą one do komunikacji osób znajdujących się przy bramie z domownikami. Dzięki czemu nie ma ryzyka, że na teren posesji wtargną jacyś nieproszeni goście. Na rynku można znaleźć wiele różnych, rodzajów domofonów. 

Montaż domofonu

To bardzo istotna kwestia. Sposób montażu należy wybrać jeszcze przed zakupem odpowiedniego domofonu. Można wyróżnić dwa główne sposoby montażu:

  1. montaż natynkowy - polega na instalowaniu kasety domofonu na słupku czy murku. Nie ma tu znaczenia materiał, z którego wykonano ogrodzenie. Jest to popularne rozwiązanie, ponieważ bardzo łatwo można je wykonać.
  2. montaż podtynkowy - jest to dużo bardziej estetyczne rozwiązanie, najczęściej stosowane w przypadku ogrodzeń z kamienia i murków. Polega na wykuciu specjalnego otworu na całą puszkę kasetową i kable. Kaseta powinna przylegać do ściany, bez żadnych szpar i pustych przestrzeni. 

Domofon - najważniejsze informacje

Poszczególne domofony charakteryzują się wieloma różnymi opcjami i możliwościami. Podstawowy model urządzenia umożliwia obsługę jednego wejścia. Istnieje jednak opcja wybory domofonu, który może obsługiwać kilka wejść. Łączy on w sobie kilka zewnętrznych paneli, które mają połączenie z unifonem umieszczonym w lokalu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, kiedy do jednej posesji można się dostać przez wiele wejść. Zwykle łączenie poszczególnych paneli jest bardzo proste. 

Można także zdecydować się na modele domofonów, którą łączą wiele unifonów w jednym lokalu. Wiele urządzeń charakteryzuje się bardzo prostym sposobem instalacji przy pomocy dwóch przewodów bez polaryzacji, które łączą ze sobą wideomonitor i panel znajdujący się przy bramie oraz przewody komunikacyjne. Bardzo ważne jest także to, że domofony wykonano z materiałów odpornych nawet na najniższe temperatury, dzięki czemu z powodzeniem mogą pełnić swoją funkcję przez cały rok. Można także montować je w dowolnym miejscu, niekoniecznie wewnątrz budynku.