Domofony cyfrowe - czy warto postawić na nowoczesność?

01-03-2019

Wykończenie domu wiąże się z zakupem kilku pozorne małych, ale mających wielkie znaczenie elementów wyposażenia. Jednym z nich jest domofon. Jego wybór może wydawać się czymś łatwym, jednak pojawiają się pewne dylematy, które dobrze rozwiązać przy pomocy fachowców. Do tej grupy należy również kwestia inwestycji w domofony cyfrowe lub analogowe.

Dlaczego warto wybrać domofony cyfrowe?

Pierwszą odpowiedzią, jaka się nasuwa jest fakt, iż są one dużo bardziej zaawansowane niż domofony analogowe. Dzięki temu są również świetnym rozwiązaniem w domach wielorodzinnych, gdzie w każdej chwili może pojawić się potrzeba ich rozbudowy. Działanie tego typu urządzenia bazuje na centralce cyfrowej z dekoderami, na której znajduje się prosta klawiatura. To właśnie tutaj wprowadza się numer lokalu oraz jego kod dostępu w celu otwarcia furtki lub drzwi. Niewątpliwą zaletą, jaką posiadają domofony cyfrowe, jest możliwość własnoręcznego wprowadzenia takich parametrów jak czas otwarcia zamka, długość dzwonienia czy rozmowy. Ponadto, ten typ urządzeń można połączyć z systemem ochrony całego budynku, co dodatkowo podnosi bezpieczeństwo mieszkańców. W przypadku, kiedy wybierzemy domofon analogowy, takie udogodnienia mogą się nie pojawić. 

Czy domofony cyfrowe są trudne do zamontowania?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, wybierając domofony cyfrowe, warto wybrać taki model, który w razie potrzeby będzie można bez problemu rozbudować. Tego typu procesy warto jednak wziąć pod uwagę już podczas projektowania i budowy domu. Umożliwi to wybór takiego urządzenia, które idealnie wpasuje się systemy instalacyjne danego budynku. Ilość przewodów w tego typu instalacji jest zależna od tego, ilu użytkowników będzie korzystało z domofonu. Oczywiście, czym więcej funkcji domofonu, tym więcej pracy i zaangażowania wymaga jego prawidłowy montaż. Nie oszukujmy się, dla totalnego laika w dziedzinie elektroniki, proces ten może okazać się nie do przejścia. Warto zatem montując domofony cyfrowe, skorzystać z porady i pomocy fachowców, którzy podpowiedzą, w jaki sposób poprowadzić instalację, ay była ona w pełni funkcjonalna i bezpieczna dla mieszkańców.