Jak działają zasilacze buforowe 12v?

26-03-2019

W dzisiejszym poradniku postanowiliśmy przyjrzeć się kwestii zasilaczy buforowych. Sprawdzimy w jaki sposób działają oraz do czego są wykorzystywane. Zbadamy czym różni się zwykły zasilacz od buforowego, ponieważ wiele osób myli te kwestie i może dokonać złego wyboru. Zapraszamy do lektury.

Sposób działania zasilacza

Różne urządzenia elektryczne zasilane są rozmaitymi napięciami. Nie zawsze jest to 230v pochodzące bezpośrednio z gniazdka elektrycznego. Nawet jeżeli jakiś sprzęt ma tylko przewód pozwalający podłączyć go bezpośrednio do sieci, to zasilacz ma zabudowany w swoim wnętrzu i tam zmieniane jest napięcie zasilające. Zasilacz buforowy 12v ma za zadanie dostarczać napięcia dwunastu woltów prądu stałego. Jednak nie jest to jego jedyne zadanie. Otóż ma on zapewnić dostarczanie prądu nawet w sytuacji, gdy dojdzie do zaniku napięcia w sieci elektrycznej, na przykład w czasie jakiejś awarii. Do zasilacza podłączony jest więc akumulator, który w czasie normalnej pracy jest utrzymywany w stanie pełnego naładowania. Gdy dojdzie do awarii zasilania w gniazdku 230v, zasilacz buforowy natychmiast aktywuje odpowiedni przekaźnik, a prąd zaczyna być pobierany z akumulatora, co zapewnia nieprzerwany dopływ mocy.

Do czego wykorzystuje się te urządzenia?

Zasilacze buforowe, czyli pozwalające na stałe dostarczanie prądu do zasilanego urządzenia, używane są najczęściej w systemach alarmowych. Tam stały dopływ prądu jest niezbędny, ponieważ potencjalny włamywacz może wcześniej odciąć dopływ prądu 230v do obiektu, zanim spróbuje dostać się na jego teren. Gdy wykorzystywany jest zasilacz buforowy 12v, w takiej sytuacji alarm zaczyna być od razu zasilany energią zgromadzoną w akumulatorze, która wystarcza nawet na kilka lub kilkanaście godzin pracy systemu.

Jak możemy się przekonać, zasilacze buforowe różnią się od zwykłych tym, że podłącza się do nich dodatkowo akumulator. Dzięki temu nawet w razie zaniku głównego dopływu energii, zasilane urządzenie może nadal otrzymywać prąd, który zaczyna być pobierany ze wspomnianej baterii. Dlatego też wszelkie systemy, które wymagają nieprzerwanego dopływu energii, posiadają wbudowane lub zewnętrzne zasilacze buforowe.