Napędy do bram - komfort użytkowania

08-04-2019

Napęd do bram to rozwiązanie znacząco wpływające na komfortowe użytkowania wszelkiego rodzaju wjazdów na posesje i do garaży. Automatyczne, zdalnie sterowane siłowniki, umożliwiają otwieranie bram bez konieczności wysiadania z auta. Jest to istotną zaletą zwłaszcza podczas deszczowej czy zimnej aury, która nie zachęca do opuszczania suchego i ciepłego wnętrza pojazdu. Pozwala to także zaoszczędzić czas, przeznaczony na otwieranie bramy.

 

Rodzaje napędów automatycznych

Na rynku dostępnych jest kilka automatycznych rodzajów napędów do bram. Wyróżniamy napędy do bram przesuwnych, rozwieranych, oraz uchylnych, zastosowanych w budynkach garażowych. Wybierając poszczególny model napędu, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, aby móc zapewnić bezproblemową eksploatację całego systemu. Ważne jest dostosowanie mocy siłowników do wagi i wielkości bramy, długości skrzydła oraz intensywności użytkowania. Im cięższa lub częściej używana brama, tym mocniejsze siłowniki powinniśmy wybrać. Warto zdać się także na modele sprawdzonych producentów, które gwarantują sprawne działanie, a w razie jakichkolwiek problemów szybki, specjalistyczny serwis i łatwą dostępność części zamiennych.

 

Wady i zalety napędów do bram

Jak każda instalacja, również napęd do bram posiada pewne istotne wady i zalety.

 

Wśród wad należy wymienić:

- koszt zakupu i montażu; aby system działał bez problemu, konieczny jest zakup dobrej jakości elementów oraz profesjonalny montaż, które są odpowiednio wysoko wyceniane,

- w przypadku braku zasilania konieczne jest ręczne otwieranie bramy, dodatkowo istnieje ryzyko niekontrolowanego otwarcia się przęseł w momencie przepięcia czy nagłych skoków napięcia.

 

Zalety napędów automatycznych:

+ głównym atutem jest wysoki komfort i wygoda użytkowania,

+ zdalne sterowanie za pomocą pilota umożliwia wcześniejsze otwieranie bramy, bez konieczności długiego oczekiwania,

+ brak konieczności wysiadania wpływa również na bezpieczeństwo przebywania poza zamkniętym terenem,

+ zamontowanie fotokomórki zabezpiecza przed przytrzaśnięciem obiektu, stojącego da drodze zamykającej się bramy, obojętne czy będzie to pojazd, człowiek czy zwierzę,

+ brama sterowana jedynie za pomocą pilota ogranicza możliwość jej nieupoważnionego otwarcia, na przykład przez złodziei.

 

Jak widać, liczba zalet posiadania automatycznych napędów do bram, przewyższa wady tego systemu. Z tego powodu systematyczne rośnie liczba zwolenników i użytkowników tego wygodnego rozwiązania.