Systemy alarmowe

12-03-2019

Szereg urządzeń powiązanych ze sobą, tworzących jedną całość w celu zabezpieczenia danej nieruchomości ? tak najogólniej można określić system alarmowy. Składa się on z kilku elementów, z których najistotniejszym jest centrala sterująca pracą całego systemu i odpowiedzialna za wszystkie inne części składowe. Szeroka dostępność oraz chęć zwiększenia poczucia własnego bezpieczeństwa sprawia, iż systemy alarmowe montowane są nie tylko w biurach, magazynach, obiektach handlowych czy usługowych, ale także w prywatnych domostwach.

Systemy alarmowe i ich rodzaje

Dobrej jakości system alarmowy jest gwarantem bezpieczeństwa i skutecznie powiadamia o zaistniałym niebezpieczeństwie. Aby był niezawodny i wykorzystywany zgodnie ze swoim przeznaczeniem, powinien być zamontowany przez specjalistę, co daje pewność prawidłowej instalacji osprzętu. Systemy alarmowe dostępne na rynku są zróżnicowane ze względu na posiadane cechy.

Biorąc pod uwagę strefę, którą obejmuje dany system alarmowy wyróżnia się:

  • systemy ochrony peryferyjnej ? jak sama nazwa wskazuje zlokalizowany na zewnątrz budynku (np. wzdłuż ogrodzenia obiektu);
  • systemy wewnętrzne ? umieszczone wewnątrz danego budynku.

Warto zwrócić również uwagę na sposób łączności w obrębie danego systemu alarmowego. Biorąc pod uwagę ten aspekt można wyznaczyć systemy alarmowe:

  • standardowe ? rozmieszczenie elementów systemu odbywa się przy pomocy kabli, wykazują większą skuteczność i niezawodność w porównaniu z drugą opcją, najlepiej planować montaż takiego systemu na etapie budowy domu, co daje możliwość estetycznego umieszczenia kabli pod tynkiem;
  • bezprzewodowe ? nie wymaga okablowania obiektu, a połączenie następuje za pomocą fal radiowych.

Systemy alarmowe w Twoim domu

Poczucie bezpieczeństwa we własnych czterech ścianach jest jedną z podstawowych potrzeb każdego domownika. W celu wzmożonej ochrony mienia prywatnego oraz swoich bliskich, coraz więcej rodzin decyduje się na zamontowanie systemu alarmowego. Prawidłowo funkcjonujący system ostrzega o niebezpieczeństwie i może uratować nasze zdrowie, a nawet życie.

Zalety systemu alarmowego:

  • ochrona przed włamaniem;
  • działanie odstraszające wobec potencjalnych włamywaczy;
  • możliwość szybkiego wezwania pomocy w razie napadu;
  • uniknięcie szkód oraz niebywałych kosztów związanych z włamaniem czy pożarem;
  • komfort i wygoda użytkowania.