Systemy alarmowe poprzez sieć GSM

11-03-2019

Film Akcji. Protagonista wybijając szybkę w drzwiach i szybkim ruchem otwiera drzwi. Alarm wyje. Szybkim susem dobiega do panelu alarmu i szybko wyłącza załączony system alarmowy. Scenariuszy mogą być miliony. Co jednak gdy to nie pozytywny bohater włamuje się do wyzyskującej biednych ludzi korporacji tylko zwykły bandzior dobiera się właśnie do naszego dobytku?

Podstawowa wada systemów alarmowych bez alarmu GSM.

Oczywiście nie mówimy tu o wielkich przedsiębiorstwach w których system alarmowy stanowi jedynie uzupełnienie pracowników ochrony którzy snują się po obiekcie. Ta wada jest złożona. Z jednej strony składa się na nią ludzka znieczulica. Jeżeli alarm nie będzie wył wystarczająco długo to każdy pomyśli że to zbieg okoliczności albo źle wprowadzony kod i nie zainteresuje się tematem. Najgorszy system alarmowy to system autonomiczny czyli taki który nie ma modułu powiadamiania. Bez znaczenia czy to firmy ochroniarskiej, policji czy tylko nas.

Modułowe systemy bezpieczeństwa.

Profesjonalne systemy alarmowe składają się z modułów. Oznacza to w wielkim uproszczeniu że każdy element możemy dopasować indywidualnie. W jednym pomieszczeniu mogą być to czujniki ruchu, w innym natomiast kamery oraz czujniki otwartych okien. Szyte na miarę rozwiązania są zawsze najwygodniejsze. Co może wnieść w nasz system moduł alarm GSM?

Telefon z domu? Idea alarm GSM

Podstawowym zadaniem takiego urządzenia jest komunikacja z odbiorcami. Zawiera kartę Sim która umożliwia wysyłanie powiadomień i alarmów. Powiadamianie służb w szybki i precyzyjny sposób. Używając takich modułów można dodawać alarmy które skonfigurujemy w prosty sposób. Poniżej podam kilka przykładów takich alarmów:

  • Powiadom policje oraz właściciela, jeżeli którakolwiek z szyb została zbita.
  • Powiadom straż pożarna oraz właściciela, jeżeli wykryto pożar.
  • Powiadom właściciela, jeżeli podczas uzbrajania alarmy są gdzieś niezamknięte okna.
  • Powiadom właściciela, jeżeli alarm został rozbrojony w godzinach 22-6

Takie powiadomienia można dowolnie konfigurować. Mogą dotyczyć zarówno całej przestrzeni jak i pojedynczych czujek. Warto również zaznaczyć że nie muszą to być alarmy w dosłownym tego słowa znaczeniu. Co gdyby nasz alarm GSM mógł przypilnować naszego nastoletniego syna aby wyszedł do szkoły? To jest już możliwe.

Ale przecież komunikacja działa w dwie strony! Jak sterować alarm GSM

Trafne spostrzeżenie. Takim systemem można sterować za pomocą smsów. Alarm GSM może reagować na komendy, które mu wyślemy. A od nas zależny co będzie można zrobić oraz z jakiego numeru telefonu. Możemy iść o krok dalej i taki system zintegrować z systemem inteligentnego domu. Powstanie wtedy centrala, która pozwoli nam wiedzieć wszystko o naszym domu.

Możliwości są nieograniczone.