Wybieramy domofon - na co zwrócić uwagę?

08-04-2019

Domofony są urządzeniami powszechnie wykorzystywanymi w domach prywatnych, w firmach oraz na dużych osiedlach. Tego typu urządzenia są swoistego rodzaju elementem bezpieczeństwa, który chroni nas przed niechcianymi gośćmi. 

Nowoczesne domofony składają się z dwóch elementów. Jednym z nich jest słuchawka montowana wewnątrz lokalu, a drugim specjalna kaseta czyli domofon, który w zależności od konstrukcji może być w wersji cyfrowej lub analogowej. Wybierając takie zestawy warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników.

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, gdzie będzie zamontowany domofon. Jeśli zdecydujemy się na wersje analogowe lub analogowo-cyfrowe, to wszystkie elementy będą łączone ze sobą za pomocą przewodów. Co prawda instalacje składające się z dwóch przewodów bez polaryzacji zapewniają szybki montaż i umożliwiają rozbudowywanie systemu domofonowego, ale zawsze wiąże się to na przykład z wykuwaniem dziur w ścianach. Jeżeli więc dokładnie rozplanujemy wszystkie prace, jeśli określimy ile chcemy mieć unifonów, to w przyszłości unikniemy remontu. Jeżeli chodzi o prace instalacyjne, to warto także zastanowić się nad jaki typ domofonu wybrać. Na rynku mamy dostępne dwa rozwiązania. Możemy wybrać montaż podtynkowy lub natynkowy. Jeśli zależy nam na estetycznym wyglądzie i jeśli mamy w planach na przykład malowanie ściany, to domofon podtynkowy będzie strzałem w dziesiątkę.

Producenci domofonów z roku na rok wprowadzają także wiele przydatnych nowości, które sprawiają, że tego typu urządzenia stają się coraz bardziej funkcjonalne i nowoczesne. I tak na przykład, sprawny system może obsługiwać wiele unifonów w jednym lokalu. Do tego warto także wspomnieć, że wersje cyfrowe domofonów mogą być wyposażone w klawiaturę, głośnik, mikrofon oraz kamerę. Takie wersje umożliwiają otwieranie drzwi za pomocą specjalnego kodu lub dedykowanej karty. Domofony dają także możliwość obsługi wielu wejść. Do jednego panelu można dodać kolejne, które będą odpowiedzialne na przykład za otwieranie nie tylko głównej furtki, ale także wszystkich innych wejść na posesję.

Jak widać sprawne systemy domofonowe dają ogrom możliwości i umożliwiają rozbudowywanie o kolejne funkcje.